BH93420-III Water Level Transmitter 0.25% Accuracy IP68 PTFE Cable
Product Details
| Model No.: | BH93420-III | Çıkış sinyali: | Analog Tip |
|---|---|---|---|
| Prob türü: | Prob türü | IP derecesi: | IP68 |
| Net ağırlığı: | 0.3kg | Diyafram malzemesi: | 316L paslanmaz çelik |
| Kesinlik: | 0% 25, % 0.5 | Kablo malzemesi: | PE, PU, PTFE |
| Ölçüm aralığı: | 0 ~ 10m… 400m | Basınç türü: | Ölçüm basıncı, mutlak basınç, mühürlü basınç |
| Aşırı yük kapasitesi: | ≤ 2x dereceli aralık | Çalışma sıcaklığı: | -20~80oC |
| Saklama sıcaklığı: | -30 ~ 100ºC | Konut malzemesi: | Döküm alüminyum, 1CR18ni9ti |
| Patlamaya dayanıklı derecelendirme: | ExiaIICT6 | ||
| Vurgulamak |
Water Level Transmitter with PTFE cable,IP68 Water Level Transmitter,High accuracy Water Level Transmitter |
||
Product Description
The BH93420-III water level transmitter features a highly precise Piezoresistive diffused silicon pressure sensor as its signal measuring element. It measures static pressure (directly related to water level) and converts it into standard signal output using amplification circuitry, establishing a linear relationship between output signal and liquid level for precise measurement.
- Split-type design for easy on-site wiring and calibration
- LED display
- Explosion-proof rating: ExiaIICT6
- High protection: IP68
- Cable options: PE, PU, PTFE
- Compatible with 316LSS and non-corrosive liquids
- Water level monitoring in sewage, industrial/municipal water, tanks, wells, rivers, seawater, and lakes
- Diesel, fuel, and oil tank level monitoring
| Measurement Range | 0~10m...400m |
| Pressure Type | Gauge Pressure, Absolute Pressure, Sealed Pressure |
| Overload | ≤ 2X rated range |
| Accuracy @ 25ºC | ±0.25% (Typ.) ±0.5% (Max.) |
| Repeatability | ±0.03% (Typ.) ±0.05%FS (Max.) |
| Hysteresis | ±0.03% (Typ.) ±0.05%FS (Max.) |
| Long-Term Stability | ±0.15%F.S/year (Max.) |
| Zero Temperature Drift | ±0.01%FS/ºC(>100KPa), ±0.02%FS/ºC (≤100Kpa) |
| Span Temperature Drift | ±0.01%FS/ºC(>100KPa), ±0.02%FS/ºC (≤100Kpa) |
| Compensation Temperature | 0-50ºC (0-1m . 0-2m); 0-70ºC |
| Operating Temperature | -20~80ºC |
| Storage Temperature | -30~100ºC |
| Vibration | 10g,55Hz ~ 2kHz |
| Shock | 100g |
| Housing Material | Cast aluminum, 1Cr18Ni9Ti |
| Diaphragm Material | 316L Stainless Steel |
| Insulation Resistance | >=100MΩ@100VDC |
| Explosion-proof Rating | ExiaIICT6 |
| Protection Rating | IP68 |
| O-Ring Seal | Fluoro rubber |
| Weight | ~1.5Kg (without cable) |
| Cable Material | Polyethylene, Polyurethane, PTFE cable |
- Ensure measured medium compatibility with product components
- Specify measured medium density
- For strong electromagnetic/RF interference environments, provide details in order
- Install lightning protection devices and ensure proper grounding for reliable operation
| Code | Description |
|---|---|
| BH93420 | Liquid level transmitter |
| III | 2088 housing |
| D1 | 24VDC power supply |
| S1 | 4~20mADC output |
| S2 | RS485 output |
| B5 | 2088 with display |
| B6 | 3051A |
| G | Gauge Pressure |
| A | Absolute Pressure |
| S | Sealed Reference Pressure |
| 01 | 304 Stainless Steel |
| 02 | 316L Stainless Steel |
| C1 | PE cable |
| C2 | PU cable |
| C3 | PTFE cable |
Product Highlights
OEM Level Pressure Transmitter Liquid Sensor For Water Test PTFE Cable Transducer Water Leak Sensor BH93420-III Water Level Transmitter The BH93420-III water level transmitter features a highly precise Piezoresistive diffused silicon pressure sensor as its signal measuring element. It measures ...
19mm Yağ Dolu Basınç Göndericisi Difüzyonlu Silikon Basınç Göndericisi Su Yağı Testi
Oil Filled Diffused Sillcon Pressure Transmitter Sensor For Water And Oil Test 19mm Silicon Piezoresistive Pressure Sensor Introduction of Pressure Transmitter Sensor: HT19F functions as a silicon piezoresistive pressure sensor ,with a core consisting of a highly stable diffused silicon element,. It effectively measures the pressure of liquids and gases by transmitting the pressure of the tested medium to the silicon diaphragm through an isolation diaphragm and silicon oil
OEM Su Yağı Akış Diyafragma Basınç Göndericisi İçecek Dijital Seviye Basınç Sensörü
BP93420-IIIQT1 OEM water oil Beverage glue Flush Diaphragm Pressure Sensor Transmitter BP93420-IIIQT1 Pressure Transmitter Introduction of flush diaphragm pressure sensor: BP93420-IIIQT1 flush-diaphragm pressure sensor transmitter is an analog pressure transmitter with a flat membrane structure, which increases the contact area with the medium. Wide temperature range, overload capacity, strong corrosion resistance, wide application. In order to ensure that this series of
BPHT24-III Dijital Basınç Göndericisi Flush Diaphragm Dijital Basınç Algılayıcı
Hengtong BPHT24-III Digital Flush diaphragm pressure sensor Transmitter China BPHT24-III Pressure Transmitter Introduction of flush diaphragm pressure sensor transmitter: BPHT24-III pressure transmitter is mainly used in the pressure measurement of viscous liquid mud anti-scaling and anti-crystallization oil shield machine. The whole adopts integrated stainless steel structure, and the two kinds of flat film structure with or without cavity can choose the material in contact
BPZK04-2 Basınç Değiştiricisi Elektriksel 24VDC 4-20mA Dijital Basınç Değiştiricisi LCD Ekran Elektronik Basınç Değiştiricisi
24Vdc 4-20MA 2-Point Electronic Pressure Switch Digital Pressure Switch With LCD Display BPZK04-2 Electronic Pressure Switch Introduction: BPK-ZK04-2 electronic pressure switch is a set of pressure measurement, control display, transmission output as one of the full digital control products. It can be used as a signal device when the pressure of non-corrosive gases and liquids reaches a limit value, or as a circuit contact switch for a pressure regulator. The controller is
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.